Početna - 24sata.infoFOTO / VIDEO: Proslava pete godišnjice internet portala 24sata.info
 • VIJESTI » DOGAđAJI Obdukcija utvrdila: Jusuf Delić iz Maoče kod Brčkog ubijen!... • VIJESTI » CRNA HRONIKA Meksiko: Pronađena beživotna tijela 13 tinejdžera... • SPORT » SVIJET SPORTA Skijaške legende na Bjelašnici: Učešće potvrdili Kostelić, Stenmark,Tomba...... • VIJESTI » POLITIKA "Pukla tikva": Milorad Dodik i Mladen Ivanić više i ne razgovaraju!... • KOLUMNE » FATAMORGANA "Ljubi, ljubi, al` glavu ne gubi" / Haški odjeci: Sramno svjedočenje Sulejmana Tihića... • TEHNOLOGIJA » AUTOMOBILI Rumunija: "Dacia" otpušta 6.000 radnika... • VIJESTI » CRNA HRONIKA Romantična tragedija: Htio je zaprositi na stijeni, zahvatio je val i odnijelo je more!... • VIJESTI » SVIJET Rusija: Umro patrijarh Aleksej II... • TEHNOLOGIJA » KOMPJUTERI Infracrveni senzori: Touchscreen bez dodira!... • VIJESTI » DOGAđAJI Beogradski izlaz na more preko Republike Srpske: Vladika Grigorije traži dio Crne Gore za RS i Srbiju!... • SPORT » AUTO-MOTO Globalna finansijska kriza: Tim Honde odustao od učešća u Formuli 1... • SPORT » SVIJET SPORTA "Bosanac bolji od Ronalda" / Vedad Ibišević: "Srušićemo i Bayern!"... • VIJESTI » CRNA HRONIKA Strava u Kragujevcu: Dvije sedmice nepokretan ležao na podu bez hrane i vode!... • ZABAVA » TRACH "Operacija Trijumf": Nikolini Pišek ukradene tange?!... • VIJESTI » REGIJA Švalerske aktivnosti haških optuženika: Ljubavnice skrivale Ratka Mladića i Stojana Župljanina!...
Ajanović: "Lajčak je veliko razočarenje za građane BiH"
Miroslav Lajčak / reuters.com
Ajanović: "Lajčak je veliko razočarenje za građane BiH"
12. 08. 2008. • 08:43

Vijesti / Politika

24SI - Visoki predstavnik Miroslav Lajčak odapeo je još jednu strijelu kritika Federaciji BiH, za koju tvrdi da "nije zdrava ni politički, ni ekonomski". Takođe poručuje da je u posljednje vrijeme bilo preglasavanja hrvatskih predstavnika u Vladi FBiH, što po njemu nije dobro, a za to, kao i sve drugo, okrivio je stranke koje čine vladajuću koaliciju u Federaciji.

Reakcije na ovakve izjave, po ustaljenoj praksi, različite su. Od podrške, do totalnih kritika. Tako Irfan Ajanović, poslanik SDA u Parlamentu FBiH smatra ovakve Lajčakove ocjene "neprimjerenim, neodmjerenim i pristrasnim".

"Lajčak svakim danom pokazuje da ne zaslužuje mjesto na kojem se nalazi i predstavlja razočarenje za građane BiH koji očekuju da međunarodna zajednica iskoristi svoje ovlasti i pomogne u otklanjaju stalnih blokada. On pokazuje i da ne zna na koji način stvari u BiH funkcionišu. U Vladi FBiH ne može biti preglasavanja, jer prema amandmanima na Ustav koje je nametnuo upravo OHR, tamo se odlučuje većinom glasova", kaže Ajanović.

Sa Lajčakom se ne slaže ni Omer Vatrić, poslanik SBiH u federalnom Parlamentu. On smatra da su prejake ocjene o "nezdravoj FBiH", ali ipak priznaje da bi odnosi mogli biti bolji, naročito između vladajućih stranaka.

Slavica Josipović, predsjednica Kluba poslanika HDZ 1990 u Parlamentu FBiH, slaže se sa Lajčakovim dijagnozama i tvrdi da je ključni problem ustavno uređenje FBiH, prema kome Hrvati nisu ravnopravni kod odlučivanja. To, kaže ona, generiše sve druge probleme.

"Mislim da je Lajčak to prepoznao i zato treba insistirati na ustavnim promjenama, jer je ovakva FBiH neodrživa", kaže Josipovićeva.

Sličnog mišljenja je i Mate Franjičević, šef Kluba poslanika HDZ BiH, koji smatra da je ključni problem što malo ko traži lijek za nezdravost koju mnogi dijagnosticiraju.

"Stvar je da je funkcionisanje FBiH postavljeno tako da ne može funkcionisati i to rađa političke probleme, što se tiče ekonomije na žalost imamo dosta odluka koje nemaju pokriće i to će sigurno proizvesti probleme", rekao je Franjičević.

(san.ba)


24sata.info - Vijesti, gradovi, sport, zabava, tehnologija, lifestyle, kolumne...
Traži:  
  ESC
Da li je Ćiro Blažević stvarno nagovorio Milorada Dodika da navija za BiH?
 Da
 Ne
 Nemam stav
Dodaj / Startna stranicaKontakt / Online formularRSS / 30 posljednjih vijestiMoje vijesti / 10 posljednjih vijestiDodaj / iGoogle ReaderDodaj / My Yahoo!
Update:05. 12. 2008. • 13:10


Početak     |     o nama     |     marketing     |     impressum     |     moje vijesti     |     rss     |     wap     |     privatnost     |     uslovi     |     kontakt