24SI -
Bošnjačko političko rukovodstvo u BiH ne želi popis stanovništva jer bi on pokazao ko je u stvari doživio genocid u BiH, kazao je Petar Kunić, profesor Ustavnog prava.- Federacija BiH je etnički čista što se tiče srpskog, pa donekle i hrvatskog stanovništva i Bošnjacima nikako ne odgovara popis. Za sada se mnoge strukture vlasti na državnom nivou popunjavaju po popisu iz 1991. godine i to je vrlo važan faktor jer je nacionalni odnos tada i sada sasvim drugačiji. FBiH neće popis jer bi se utvrdilo realno stanje nacionalnih struktura u cjelini na području BiH i Bošnjaci bi izgubili neku relativnu većinu na koju se sada pozivaju - tvrdi Kunić.
On ističe da bi takođe novi popis stanovništva u BiH značajno umanjio snagu Bošnjaka i njihovih političara, a ako Bošnjaci to ne žele onda Srbi trebaju da slijede rješenje koje je iznio aktuelni premijer RS.
- Predsjednik Vlade RS, Milorad Dodik, već u nekoliko navrata rekao je da RS mora izvršiti popis do 2011. godine i to treba i uraditi - kazao je Kunić.
Politički analitičar, Predrag Lazarević, smatra da političari iz RS moraju postaviti popis stanovništva kao glavni razlog za otpočinjanje razgovora o novom Ustavu BiH.
- RS je dosta prihvatala da Haris Silajdžić i njemu slični non-stop pričaju o etničkom čišćenju Bošnjaka dok je stvarna slika potpuno drugačija. Na području Federacije etnički su očišćeni Srbi, ali to niko neće da prizna i zato se blokira popis. Ako FBiH neće da uradi popis stanovništva onda RS mora to odraditi sama i to najkasnije do 2011. godine, jer RS nema čega da se plaši i to će popis pokazati - poručio je Lazarević i dodao da ako RS uradi popis onda bi Federaciju doveli pred svršeni čin.
Leo Pločkinić, predsjednik Nevladine organizacije "Kroacija libertas" kaže da se hrvatski narod u BiH zalaže za popis stanovništva, a kao glavi razlog za to navodi da se mora saznati koliko nekog naroda ima kako bi se javnost prestala obmanjivati.
- Činjenica je da Hrvata ima sve manje i potrebno je što prije odraditi popis. Prostori pod hrvatskom i srpskom kontrolom su multietnički dok se to ne može reći za područja pod bošnjačkom kontrolom. Popis stanovništva bi srušio priču bošnjačkih političara o multietničkoj Federaciji i BiH uopšte - rekao je Pločkinić.
Očigledan primjer etničkog čišćenja u FBiH jesu gradovi Sarajevo, Tuzla, Zenica, Bihać i Konjic, gdje hrvatskog i srpskog stanovništva gotovo da nema.
(24sata.info)
24sata.info - Vijesti, gradovi, sport, zabava, tehnologija, lifestyle, kolumne...