24SI -
Indijske vlasti pooštrile su danas mjere bezbjednosti na tri glavna indijska aerodroma, nakon upozorenja koje su izdale obavještajne službe o mogućim novim napadima."Ova odluka je zasnovana na upozorenju koje je dobila Vlada i mi preduzimamo uobičajene mjere", rekao je zvaničnik avijacije Fali Mejdžor.
Jače bezbjednosne mjere su uvedene na vazdušnim lukama u Nju Delhiju i Bangaloru, a uvedena je i dodatna kontrola vozila i putničkog prtljaga.
"Pooštrena je kontrola vozila i prtljaga putnika koji dolaze na aerodrom", potvrdio je portparol Ministarstva za civilnu avijaciju Mušumi Čakravarti.
Indijska televizija je danas javila da je upozorenje izdato pošto je primljen e-mail od "Dekan mudžahedina", grupe koja je preuzela odgovornost za prošlosedmične terorsitičke napade u Mumbaiju kada je ubijeno više od 180 ljudi, ali obavještajne službe nisu potvrdile ove navode.
Na šest glavnih aerodroma poslate su dodatne vojne snage da nadgledaju te objekte, a u pripravnost su stavljeni i borbeni avioni.
Inače, pooštrene kontrole na indijskim aerodromima uvedene su dan nakon što su militanti započeli trodnevne napade u Mumbaiju 26. novembra.
Jedini preživjeli terorista Azam Amir Kasav priznao je da su on i još devet terorista koji su učestvovali u napadu na Mumbaji bili u redovnom kontaktu sa Zaki-ur Rehman Lakhvijem. Kasav priznaje da je i lično razgovarao sa Lakhvijem te ostalim liderima Laškar-e-Taiba, kako prije napada, tako i za vrijeme borbe sa komandosima u zauzetim hotelima. Navodno im je Lakhvi i rekao koje mete da napadnu u Mumbaiju.
Prema podacima Stejt departmenta, Lakhvi (48) je jedan od lidera LeT, koji je predvodio njihove vojne operacije u BiH, Čečeniji, Iraku i jugoistočnoj Aziji. Takođe, on je jedan od ljudi koji je naredio regrutovanje i obuku bombaša samoubica 2006. godine.
Policija iz Mumbaija saopštila je da je pronašla neeksplodiranu ručnu bombu ispred bolnice koja je bila poprište napada tokom prošlosedmične opsade grada. Visoki policijski inspektor Šaši Pal izjavio je da je bombu pronašao pacijent u kanti za smeće iza bolnice "Kama". Tim za demontiranje bombi brzo je stigao na to mjesto. Pal je izjavio kako je moguće da je bomba ostala od napadača, ali da istraga još nije dovršena.
(nezavisne)
24sata.info - Vijesti, gradovi, sport, zabava, tehnologija, lifestyle, kolumne...