Početna - 24sata.infoSretna Nova 2009. godina
 • VIJESTI » EKONOMIJA Po uzoru na Vijeće sigurnosti: Merkel zagovara osnivanje ekonomskog vijeća UN-a... • SPORT » FUDBAL Vi ste izabrali: Vedad Ibišević, medijska ličnost Bosne i Hercegovine u 2008. godini... • GRADOVI » ZENICA Zenica: Kompanija ArcelorMittal povećala isporuku toplotne energije u sistem grijanja... • VIJESTI » DOGAđAJI Snijeg izazvao kolaps saobraćaja: Padao bez prestanka dvadesetak sati / Snježni nanosi i do pola metra... • VIJESTI » SVIJET Berlin leglo ruske mafije: Pljačke, krađe automobila, falsifikovanje dokumenata, euro-novčaica...... • VIJESTI » REGIJA "Sakuplja novac za oboljelu djevojčicu": Premijer "Branković" vara firme po Hrvatskoj... • VIJESTI » BOSNA I HERCEGOVINA Ratni zločin na Korićanskim stijenama: Bosanski Srbi optuženi za ubistva 200 Hrvata i Bošnjaka... • ZABAVA » ZANIMLJIVOSTI Osveta za slomljeno srce: Zatražio od bivše supruge da mu vrati bubreg... • VIJESTI » SVIJET Senat SAD-a: Izraelci, udrite! / Mitch Mcconell: "Izraelci reaguju na isti način kao što bi to učinili Amerikanci"... • VIJESTI » BOSNA I HERCEGOVINA Čak 100 hiljada kućanstava u BiH je bez grijanja: Nema vanrednog stanja... • ZABAVA » ZANIMLJIVOSTI Na sajmu elektronike u Las Vegasu: Samsung će predstaviti najtanji televizor na svijetu... • LIFESTYLE » MODA & LJEPOTA Seksi kalendar za magazin For Men: Italijani poludili za oblinama Sare Varone... • GRADOVI » SARAJEVO Sarajevo: Protest protiv nasilja u Gazi ispred američke ambasade... • VIJESTI » REGIJA Neki imaju i viška: Bolnice bez grijanja, Srbe spašavaju Mađari... • ZABAVA » ZANIMLJIVOSTI VIDEO: Šta voditelji rade kad su kamere isključene...
Nova informativno - edukativna kampanja u BiH: "BSA dolazi u Vaš grad!"
Business Software Alliance / 24sata.info
Nova informativno - edukativna kampanja u BiH: "BSA dolazi u Vaš grad!"
09. 10. 2007. • 14:06

Tehnologija / Kompjuteri

24SI - Udruženje proizvođača poslovnog softvera, Business Software Alliance (BSA), danas je održalo konferenciju za novinare povodom pokretanja kampanje "BSA dolazi u Vaš grad!". Cilj ove kampanje je edukacija korisnika poslovnog softvera o prednostima korištanja licenciranog softvera odnosno štetnim posljedicama korištenja nelicenciranog softvera.

Tokom ove kampanje, koja će trajati od oktobra do decembra 2007. godine, BSA predstavnici će posjetiti preko stotinu kompanija širom Bosne i Hercegovine. Tom prilikom predstavnici BSA će dati odgovore na pitanja vezana za licenciranje softvera i upravljanja softverskom imovinom. Ovo je izuzetna prilika da se se direktori i uprave kompanija upoznaju sa prednostima koje donosi licencirani softver, kao što su povećanje produktivnosti, širenje poslovanja i uštede u resursima. Pored toga, BSA predstavnici će davati i informacije o rizicima korištenja nelicenciranog softvera, kao što su gubitak poslovnih podataka, izloženost napadima virusa i drugog malicioznog softvera, nemogućnost nadogradnje na nove verzije, nepostojanje prava na tehničku podršku, te zakonske sankcije.

Ovom prilikom prisutnima se obratila Mirna Milanović-Lalić, pravni savjetnik za BSA u BiH: "BSA je odlučila pokrenuti ovu kampanju radi informisanja poslovnog sektora u BiH o problemu korištenja nelicenciranog softvera u poslovnim okruženjima. Tokom ove kampanje, odgovorna lica u kompanijama će imati priliku dobiti informacije o efikasnom iskorištavanju potencijala koje osigurava softver".

Korištenje nelicenciranog sofvera od strane organizacija ili pojedinaca iste često izlaže tehničkim problemima i virusima, a takve kompanije i pojedinici suočavaju se i sa nepostojanjem tehničke podrške, te krše zakonske propise. Distribucija nelicenciranog softvera može rezultirati zatvorskom kaznom do 3 godine ili novčanom kaznom u iznosu od 5,000.00 do 50,000.00 KM, odnosno plaćanjem dogovorenog ili uobičajenog autorskog honorara ili naknade za takvu upotrebu, koja može biti uvećana do 200 %, bez obzira na to da li je nosilac prava pretrpilo stvarnu novčanu štetu zbog ove povrede ili ne. Nažalost, mnogi vlasnici kompanija i menadžeri često nisu svjesni lične odgovornosti u vezi sa nelegalnim korištenjem softvera u svojoj organizaciji.

"Microsoft BiH, kao jedna od članica BSA, koja u BiH aktivno prati sve aktivnosti ovog Udruženja, pozdravlja jednu ovakvu kampanju. Nadamo se da će ovo biti značajan doprinos u promjeni svijesti i prepoznavanju značaja i svih prednosti koje donosi korištenje licenciranog softvera", izjavila je Lejla Hadžiabdić, Marketing Manager, Microsoft BiH.

Nakon formalnog dijela konferencije svi prisutni novinari bili su u prilici da se pridruže BSA timu u nenajavljenoj posjeti bh kompaniji Orbico, te daju podršku zaštiti intelektualne svojine, te pomognu legalizaciji softvera u BiH u kojoj je, i pored svih inicijativa koje su do sada preduzete, stopa softverskog piratstva još uvijek među najvišim u Istočnoj Evropi.

(24sata.info)


24sata.info - Vijesti, gradovi, sport, zabava, tehnologija, lifestyle, kolumne...
Traži:  
  ESC
Adnan Babajić će najviše "pjevati"...
 Narodnjake
 Zabavnjake
 Pop-rock
 Ko je Adnan Babajić?
 Nemam stav
 |
Dodaj / Startna stranicaKontakt / Online formularRSS / 30 posljednjih vijestiMoje vijesti / 10 posljednjih vijestiDodaj / iGoogle ReaderDodaj / My Yahoo!
Update:08. 01. 2009. • 23:06


Početak     |     o nama     |     marketing     |     impressum     |     moje vijesti     |     rss     |     wap     |     privatnost     |     uslovi     |     kontakt