Početak | Zabava | Sex files | Plodnost: Da li žena lakše zatrudni ako uživa u seksu?

Plodnost: Da li žena lakše zatrudni ako uživa u seksu?

Veličina slova: Standardna veličina slova Srednja veličina slova Najveća veličina slova
image Trudnoća / 24sata.info

(24SI) - Ako žena uživa u seksu i doživljava orgazme, vjerovatnoća da će postati majka značajno raste, kako tvrdi Robert Winston, britanski ginekolog i stručnjak za plodnost.

 [24 sata info] 

Ovu revolucionarnu izjavu ugledni profesor još nije podigao na nivo teorije, a ginekolog Slobodanka Petković  smatra da su ovakve tvrdnje interesantne, ali da bi trebalo da ostanu samo u sferi popodnevnog ćaskanja.

Čak 10 procenata žena pati od anorgazmije, odnosno nisu u stanju da dožive vrhunac tokom odnosa, dok 33 posto pripadnica ljepšeg spola ima redovan orgazam, navodi portal Žena.blic.

Povezivanje plodnosti i seksualnog užitka je vrlo kontroverzno jer se do sada smatralao da ženski orgazam nije "biološki opravdan". Dok je za začeće potrebno da muškarac doživi orgazam, trudnoća može da usljedi i bez ženinog vrhunca.

ORGAZAM POVEĆAVA PLODNOST?

Tokom dvadesetogodišnje karijere dr. Winston koji je liječio mnogo parova od neplodnosti, uočio je da kvalitet odnosa koji partneri imaju ima veze sa trudnoćom.

− Ne mogu tačno reći zašto je to tako, ali mislim da ima najviše veze sa ponašanjem ženinog tijela tokom orgazma. Kad je žena na vrhuncu, mišići vagine i materice se stežu i na taj način u matericu ulazi veći broj spermatozoida, pa je i šansa za oplodnju veća − pojasnio je dr Winston, navodeći i da se poslije opuštanja spermatozoidi zadržavaju u materici, a oslobađa se i hormon oksitocin koji je važan jer proizvodi kontrakcije.
Istraživanje je, po priznanju doktora, bilo vrlo delikatno.

− Morali smo da razgovaramo sa pacijentima o najintimnijim aspektima njihovog ljubavnog života, o tome koliko su zadovoljni i da li doživljavaju orgazme. Razgovarali smo sa približno 1.000 pacijentkinja. One zdrave koje nisu uživale, bile su neplodne, iako nisu imale dijagnostikovan sterilitet. Međutim, one za blokiranim jajnicima koje su doživljavale orgazme bile su plodnije − rekao je dr Winston.

S druge strane, dr Slobodanka Petković kaže u razgovoru za portal Žena da što se tiče veze između orgazma i lakšeg začeća do sada u naučnoj literaturi nije srela takve primjere. Ona ne isključuje da kvalitetan seks i orgazam žene pomaže boljoj harmoniji veze među partnerima.

− U svojoj karijeri sam viđala slučajeve kad zbog stresa u porodici, najčešće odnosa svekrve i snahe, ne dolazi do oplodnje. Odavno je dokazano i da postoje idiopatski steriliteti, gde je nepozati uzrok steriliteta koji može biti psihološke prirode − kaže dr. Petković.

KAKO LAKŠE DO BEBE

Bez obzira na ove nove i još neispitane naučne tvrdnje, za sada je izvjesno da, kada dođe vijreme da pravite bebu, kuhinja je važna kao i spavaća soba. Potrebne su zdrave jajne ćelije i zdravi spermatozoidi, kao i dobro stanje organizma da bi se oplodnja dogodila.

Zita Vest, britanska nutricionistkinja savjetuje kako da osmislite režim ishrane da poboljšate zdravlje reproduktivnih organa, stres svedete na minimum i obezbjedite organizmu neophodne nutritijente.

Na spisku namirnica za buduću mamu su, prije svega, namirnice bogate omega-3 kiselinama (skuša, haringa, sardina, losos, avokado, orah, sjemenke bundeve i sjeme lana). Potrebno je i dosta kuhanog povrća – najbolje je kuhanje na pari, ali i mliječni proizvodi. Šolja-dvije punomasnog mlijeka dnevno povoljno djeluje na jajnike.

Sve obroke jedite polako, žvaćite dugo, a najobilniji obrok bi trebalo da je doručak. Partner treba da jede dosta hrane bogate vitaminom C, na spermu takođe utiču oštećenja koja u tijelu prave slobodni radikali, a to se najviše ogleda u njenom zgrušnjavanju, kada je spermatozoidima teško da se izdvoje iz gomile i oplode jajnu ćeliju. Kao prevenciju, uz citruse, muškarci treba da jedu kivi, kupine, crvenu papriku i brokoli. Ishranu neka dopuni i brazilskim orasima, ali i sjemenkama bundeve koje su najbolji izvor cinka čiji nedostatak u organizmu utiče na opadanje testosterona i broja spermatozoida. Cinka ima i u mesu, naročito piletini.

(24sata.info)


 
Podijeli sa drugima: Podijeli sa drugima

Pošaljite Facebook komentar

Prijavite se na feed ovog komentara Komentara (0 poslato):

Ukupno: | Prikazano:

Pošaljite 24sata.info komentar Pošaljite komentar


UPOZORENJE: Facebook i 24sata.info komentari posjetilaca ne odražavaju stajalište BH Web Portala 24sata.info. Molimo vas da u komentarisanju i/ili razmjeni mišljenja sa drugim posjetiocima obavezno izbjegavate korištenje nepristojnih izraza, psovki i/ili vrijeđanja drugih po bilo kojoj osnovi. BHWP 24sata.info zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja, te napominjemo da zbog velikog broja komentara nismo dužni/u mogućnosti obrisati sve komentare koji su u suprotnosti sa nevedenim pravilima. U slučaju zahtjeva od strane zakonom nadležnih službi posjetilac može biti vrlo lako otkriven!
VIJESTI DANA | 24-satni pregled
  • Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
  • print Verzija za štampu
Sve o temi
Ocijeni vijest
4.00
Anketa: Eurosong 2012
Kakav uspjeh bh. pjesma "Korake ti znam" može ostvariti na takmičenju u Azerbejdžanu?
Facebook preporuke